Logistika v skladových halách
- V priemyselnej zóne na okraji Bratislavy vyrástlo počas niekoľkých týždňov moderné logistické centrum.
- Významná spoločnosť prepravila na Slovensku viac ako milión zásielok.
- Logistický areál rozšíril svoju rozlohu o niekoľko stoviek metrov štvorcových.
Podobné nadpisy na nás prakticky každý deň chŕlia titulné strany popredných médií. Odvetvie logistiky má totiž na Slovensku veľký význam. Vybudovať nové či zrekonštruovať existujúce skladové a logistické haly však nebýva jednoduchá záležitosť. Investori musia zvážiť hneď niekoľko dôležitých faktorov – napríklad či má byť hala izolovaná alebo, naopak, otvorená, ako široké majú byť uličky a ako sa líši naskladnenie sypkého materiálu a potravín.
Tovar naskladňujte aj do výšky
V skladových halách je kladený veľký dôraz na efektívne využitie priestoru. Cieľom je na čo najmenej metroch štvorcových uskladniť čo najviac tovaru. Pri prvotnom návrhu haly preto zohľadnujte nielen rozmery plochy, ale berte do úvahy aj výšku. Montované oceľové haly spoločnosti Borga sa vyznačujú špeciálnou konštrukciou, podobnou obrátenému tvaru písmena U, ktorá nevyžaduje žiadne iné podporné trámy či stĺpy. Výsledkom je tak veľký vnútorný priestor haly, ktorý poskytuje mnoho možností naskladneného tovaru.
Logistická časť musí nadväzovať
Pred výstavbou skladovej a logistickej haly je nevyhnutné premyslieť, akým spôsobom sa bude s materiálom zachádzať. Manipulácia s nákladom totiž vyžaduje zapojenie strojov, či už ručných vozíkov, nákladných plošín alebo vysokozdvižných vozíkov. Uličky medzi regálmi sa preto musia udržiavať neustále priejazdné, bez prekážok. Ich šírka musí byť aspoň o 0,4 metra väčšia ako šírka najväčšieho stroja na manipuláciu s nákladom. V prvotnom návrhu logistickej a skladovej haly je nevyhnutné prepojiť skladové priestory s miestom nakladania a vykladania tovaru. Hala by teda mala obsahovať pre stroje ľahko dostupné nákladné rampy, ktoré by mali byť vybavené automatickými vrátami. Tie sa môžu vyrábať aj s priehľadnými otvormi, ktoré do haly vpúšťajú prirodzené svetlo.
Izolovať či neizolovať?
Prvotný návrh musí zahŕňať aj rozhodnutie o tom, či má byť hala izolovaná. Tento aspekt závisí na druhu naskladneného materiálu. Izolované haly umožňujú temperovanie priestoru a minimalizujú kondenzáciu vzdušnej vlhkosti. Tento variant je teda vhodný na skladovanie potravín, chladiarenske haly alebo logistické a expedičné centrá. Izolované skladové a logistické haly sú drahšie ako tie neizolované, zaručia ale väčšiu trvanlivosť tovaru, a tým pádom sú efektívnejšie. Oproti tomu neizolované haly výborne poslúžia na uloženie priemyselných produktov, techniky a strojov či niektorých druhov plodín. Výhodou oceľových montovaných hál je ich variabilita. Izolovať je možné totiž aj len niektorú časť haly, napríklad kancelárie.
Sypké materiály skladujte v hale s otvorenými stenami
Ak to podmienky umožňujú, niektoré druhy tovaru sa môžu skladovať aj vo vonkajších priestoroch. Aby bol náklad ušetrený priameho vplyvu slnka alebo dažďa, je možné halu predĺžiť o strešný presah alebo vystavať halu s otvorenými stenami. Také haly či prístrešky slúžia hlavne ako:
- parkovisko strojov a techniky,
- sklad sypkých a poľnohospodárskych materiálov (napríklado slamy),
- sklad dreva a iných materiálov, ktorým nevadí prirodzená vlhkosť.
Stenové opláštenie niektorých otvorených hál môže byť nahradené špeciálnymi sieťami, ktoré umožňujú reguláciu vetrania a zakrytie nákladu. Podľa potreby sa totiž môže časť bočných stien vytiahnuť hore, čím sa hala otvorí.
Dodržiavajte bezpečnosť práce
Manipulácia s ťažkým tovarom vyžaduje aj dôsledné dodržiavanie zásad bezpečnosti práce. Tá začína už samotným označením maximálneho možného zaťaženia podlahy, prípadne výškových regálov. Pri skladovaní sypkého materiálu je dôležité dodržiavať prípustnú výšku, do ktorej sa môže materiál naskladniť. Pri ručnom naskladňovaní materiálu nad úroveň 1,8 metra výšky musia zamestnanci podľa nariadenia vlády využiť podporné pomôcky, ako napríklad schodíky alebo manipulačnú plošinu.